Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a ja na każdych zajęciach otrzymuję od Was jedno i to samo pytanie, które brzmi: Jak Niemcy obchodzą święta Bożego Narodzenia?
I dlatego postanowiłam zebrać tutaj kilka faktów i ciekawostek związanych z tradycjami świątecznymi w Niemczech.
Kalendarz adwentowy to podstawa!
W prawie każdym niemieckim domu znajdziecie kalendarz adwentowy. Marki prześcigają się w pomysłach na kalendarze i zalewają nim sieciówki z branży spożywczej (ale też i drogeryjnej!) oraz galerie handlowe. Jeśli nie interesują Was produkty masowe, możecie kupić wielorazowe kalendarze adwentowe i wypełnić je swoimi pomysłami np. ulubionymi cukierkami, drewnianymi ozdobami choinkowymi albo kosmetykami.
Z moich tegorocznych obserwacji wynika, że regały w sklepach zmieniają wystrój na bożonarodzeniowy tuż po Halloween. Julianna dobra rada radzi: Nie zwlekaj z zakupem kalendarza do początku grudnia! Kup go wcześniej, bo później nie będzie już tak dużego wyboru. Niestety.
Może spotkamy się na jarmaku bożonarodzeniowym?
Uwielbiam jarmarki bożonarodzeniowe! Jest to dla Niemek i Niemców doskonałe miejsce spotkań ze znajomymi, rodziną, koleżankami i kolegami z pracy. Przy okazji można nieco dłużej cieszyć się klimatem zbliżających się Świąt. Szczególnie w tak szare dni.
Pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe otwierają swoje wrota następnego dnia po protestanckim święcie Totensonntag (święto religijne poświęcone wspominaniu zmarłych, podobne do polskich Zaduszek obchodzonych 2. listopada), czyli ostatniej niedzieli przed Adwentem.
Jarmarki bożonarodzeniowe to skupisko budek z jedzeniem różnych kuchni świata i napojami, przede wszystkim grzańca, ale także miejsce, w którym możecie kupić drobne upominki pod choinkę.
No to co robicie w Święta?
To chyba jedno z najczęściej słyszanych pytań w grudniu (a może już i w listopadzie;)) wśród znajomych. Nie tylko w Niemczech.
Dla wielu Niemek i Niemców jest to czas odpoczynku spędzany z rodziną i najbliższymi. W ujęciu tradycyjnym Wigilia jest dniem przygotowań – wspólnego rodzinnego ubierania choinki, nakrywania do stołu. Kolacja wigilijna w odróżnieniu od polskiej nie jest postna i przebiega w bardzo nieformalnej atmosferze. Na wigilijnym stole możecie zobaczyć takie dania:
- kiełbaski z sałatką ziemniaczaną (Würstchen mit Kartoffelsalat) – to nie jest mit!
- pieczoną gęś (Weihnachtsgans)
- czasami ryby, w tym także karp (der Karpfen)
- Raclette-Grill – grill domowy, na którym na małych patelniach przygotujesz warzywa lub inne składniki. Wszystko, co położysz na patelni musisz przykryć kawałkiem sera alpejskiego Raclette i zapiec.
Niemcy często wracają w świąteczny czas w rodzinne strony też między innymi i po to, by spotkać się ze znajomymi z czasów szkolnych.
Pamiętajcie, że tradycje i sposób obchodzenia Świąt są często charakterystyczne tylko dla danego regionu kraju i zależą też i od wyznawanej wiary. W regionach katolickich tradycje są zbliżone do tradycji polskich, a regiony protestanckie świętują nieco skromniej.
Co z prezentami?
Do dzieci przychodzi gwiazdor lub Święty Mikołaj (i my w Polsce mamy tutaj duże różnice w nazewnictwie), der Weihnachtsmann, lub dzieciątko, das Christkind, w dniu 24. grudnia. Dzieci w tym samym dniu rozpakowują prezenty, które czekają na nie pod choinką.
Z moich obserwacji wynika, że Niemcy cenią sobie praktyczność i w Święta wręczają sobie prezenty, które można w jakiś sposób wykorzystać. Ciepły koc, herbata, szaliki, czapki, wełniane skarpety, pierniki – to tylko kilka przykładów przydatnych prezentów. Jeśli obdarowujący wydziergał skarpety sam, spotyka się to z jeszcze większym uznaniem. Niemcy bardzo chętnie pakują prezenty w papier ozdobny, by wzmocnić efekt niespodzianki przy rozpakowywaniu upominków.
I jeszcze nieco prywaty
Co roku kilka dni przed rozpoczęciem adwentu otrzymuję paczkę od rodziców mojego partnera, w której ukryte są wszystkie przydatne prezenty, aby możliwie najbardziej umilić sobie przedświąteczny czas. W tym roku dostałam masę własnej roboty pierników. Taki prezent jeszcze przyjemniej się konsumuje, ponieważ wiesz, że dana osoba włożyła swoją pracę i czas w jego przygotowanie.
Kartki świąteczne to także ważny element niemieckiej kultury. Znajduję je już w skrzynce na listy na długo przed rozpoczęciem Świąt.
Frohe Weihnachten!
Julianna